Szycie łąkotki

– artroskopia stawu kolanowego

Szycie łąkotki (artroskopia) polega na wprowadzeniu do kolana specjalnej kaniuli – rurki z kamerą, a z dodatkowych niewielkich nacięć wprowadza się odpowiednio skonstruowane narzędzia, które służą do zaopatrywania uszkodzonych struktur w stawie – w tym przypadku uszkodzonej łąkotki. Po artroskopii pozostają dwie niewielkie rany długości 5-7 milimetrów, przez co blizny pooperacyjne są prawie niewidoczne.

Wskazania do artroskopii kolana:

Najczęstszym powodem wykonywania artroskopii kolana jest leczenie uszkodzonej łąkotki stawu kolanowego. Łąkotka jest chrząstką o kształcie półksiężyca, która jest swojego rodzaju amortyzatorem, buforem pomiędzy kością udową a piszczelową, które tworzą staw kolanowy. W każdym kolanie znajdują się dwie łąkotki: przyśrodkowa i boczna. Łąkotki są na obwodzie stawu przyrośnięte do torebki stawowej, która otacza staw. Przy skręceniu stawu kolana może dojść do uszkodzenia łąkotki. Takie uszkodzenia wymagają leczenia operacyjnego. Obecnie artroskopia (szycie łąkotki) jest metodą operacyjną z wyboru w tego typu urazach.

Rodzaj znieczulenia:

Zabieg artroskopii kolana (szycie łąkotki) przeprowadzany jest w znieczuleniu (przewodowym, miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym) w warunkach sali operacyjnej.

 

Obciążanie operowanej kończyny:

Uzależnione jest od rodzaju i charakteru uszkodzenia łąkotki, która została zeszyta. Najczęściej zaleca się pełne odciążanie kończyny przez okres 5-6 tygodni, ze stopniowym jej obciążaniem po upływie tego czasu.

 

Stosowane leki po artroskopii stawu kolanowego:

Najczęściej w pierwszych dobach po artroskopii konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych (np. Ketoprofen, Tramadol, Pyralgina).
W przeważającej większości przypadków, po artroskopii kolana, zalecana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa (heparyny drobnocząsteczkowe).
Stosowanie antybiotyków po artroskopii stawu kolanowego wraz z szyciem łąkotki nie jest wymagane.

Technika przeprowadzenia artroskopii kolana:

Artroskopia (szycie łąkotki) polega na wprowadzeniu do kolana specjalnej kaniuli – rurki z kamerą, a z dodatkowym niewielkich nacięć wprowadza się odpowiednio skonstruowane narzędzia, które służą do zaopatrywania uszkodzonych struktur w stawie. Pod kontrolą artroskopu dokonuje się przyszycia uszkodzonego fragment łąkotki przy zastosowaniu specjalnych technik szycia i implantów (technika szycia inside-out, outside-in, all-inside).

Okres pobytu w szpitalu po artroskopii stawu kolanowego:

Obecnie artroskopia jest często wykonywana w ramach tak zwanej “chirurgii jednego dnia”, dzięki czemu pacjent pozostaje w szpitalu tylko kilka godzin lub maksymalnie
1 noc.

Unieruchomienie po artroskopii stawu kolanowego:

Po zabiegu nie stosuje się unieruchomienia gipsowego, kolano zabezpiecza się odpowiednim stabilizatorem (ortezą). Czas takiego unieruchomienia zależy od rodzaju wykonanej procedury w trakcie artroskopii i rozległości uszkodzenia łąkotki, najczęściej jest to okres 8-10 tygodni.

Postępowanie po artroskopii stawu kolanowego:

Oprócz unieruchomienia w ortezie nieodłącznym i koniecznym elementem leczenia pooperacyjnego jest rehabilitacja, która trwa 12-14 tygodni. Opatrunki na ranach zmieniane są co 2 dni w warunkach gabinetu zabiegowego, po około 10 dniach usuwa się szwy skórne. Do tego czasu nie zaleca się intensywnego mycia okolicy operowanej (stawu kolanowego) do czasu zagojenia się ran.

 

Layout

Color Skin

Header type

Top sidebar

2nd sidebar

Sticky Menu

Direction

Animations