Szycie łąkotki
– artroskopia stawu kolanowego
Szycie łąkotki (artroskopia) polega na wprowadzeniu do kolana specjalnej kaniuli – rurki z kamerą, a z dodatkowych niewielkich nacięć wprowadza się odpowiednio skonstruowane narzędzia, które służą do zaopatrywania uszkodzonych struktur w stawie – w tym przypadku uszkodzonej łąkotki. Po artroskopii pozostają dwie niewielkie rany długości 5-7 milimetrów, przez co blizny pooperacyjne są prawie niewidoczne.
Wskazania do artroskopii kolana:
Najczęstszym powodem wykonywania artroskopii kolana jest leczenie uszkodzonej łąkotki stawu kolanowego. Łąkotka jest chrząstką o kształcie półksiężyca, która jest swojego rodzaju amortyzatorem, buforem pomiędzy kością udową a piszczelową, które tworzą staw kolanowy. W każdym kolanie znajdują się dwie łąkotki: przyśrodkowa i boczna. Łąkotki są na obwodzie stawu przyrośnięte do torebki stawowej, która otacza staw. Przy skręceniu stawu kolana może dojść do uszkodzenia łąkotki. Takie uszkodzenia wymagają leczenia operacyjnego. Obecnie artroskopia (szycie łąkotki) jest metodą operacyjną z wyboru w tego typu urazach.
Rodzaj znieczulenia:
Zabieg artroskopii kolana (szycie łąkotki) przeprowadzany jest w znieczuleniu (przewodowym, miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym) w warunkach sali operacyjnej.