Stabilizacja stawu skokowego dolnego – postępowanie pooperacyjne

Pierwszy tydzień po zabiegu.

Zaraz po zabiegu jeszcze przed ustąpieniem znieczulenia przyjmujemy leki przeciwbólowe (umożliwią łagodny powrót czucia stopy), i przeciwzapalne (ograniczą obrzęk) . Kontynuujemy to regularnie trzy razy dziennie przez pierwsze trzy dni. Później staramy się nie korzystać z leków przeciwbólowych. Leki przeciwzapalne – przeciwobrzękowe ciągle przyjmujemy.

PRICE

P – uważamy na operowaną stopę – unikamy nadmiernego obciążenia, korzystamy z kul lub chodzika.

R – odpoczynek – leżymy, odpoczywamy, zbieramy siły na dalszą rehabilitację.

I – lód – robimy okłady chłodzące, co godzinę przez 20 minut. Jeżeli stopa nie puchnie i nie boli możemy robić to rzadziej .

C – opatrunek uciskowy – odpowiedni opatrunek na ranę ma zapobiec nadmiernemu obrzękowi i nie dopuścić do rozejścia się rany.

E – elewacja kończyny dolnej – leżąc, odpoczywając, schładzając  utrzymujemy stopę powyżej poziomu serca.

Możemy delikatnie poruszać stopą do zgięcia i wyprostu. Wykonujemy ćwiczenia izometryczne mięśni uda, pośladków, brzucha.

Unikamy produktów zawierających sól, gdyż stymulują one pragnienie, nadmiar wody w organizmie dawać będzie większy obrzęk a w związku z tym większy ból, gorsze gojenie i niebezpieczeństwo rozejścia się rany.

Nie palimy papierosów – zaburzone i spowolnione gojenie.

Po tygodniu od zabiegu :

– nie bandażujemy całej stopy – tylko opatrunek na ranę,

– jeżeli nie ma nadmiernego bólu i obrzęku schładzamy tylko rano i wieczorem,

– zakładamy normalny but. But ma być nowy – nie może być stary, znoszony bo będzie to nadwyrężać wstawiony implant i może się on przemieścić, ponadto z uwagi na nowe ustawienie stopy, stary but, dopasowany do chorej stopy, może  nadwyrężać stopę skorygowaną. But musi być tak ukształtowany aby nie obcierać rany.

Staramy się jak najszybciej obciążać kończynę – zaczynamy chodzić, jak najszybciej bez kul. Stopę stawiamy prawidłowo, unikamy chodzenia na zewnętrznej krawędzi stopy aby nie przemieścić implantu.

Po czterech tygodniach od zabiegu ryzyko przemieszczenia implantu jest już bardzo małe. Można zacząć wykonywać drobne ruchy w stawie skokowym dolnym. Przechodzimy do podstawowego programu ćwiczeń dla stawu skokowego.

Dyskomfort może się utrzymywać do pół roku po zabiegu. Stopa ma nowe ukształtowanie i okoliczne tkanki muszą się do niego dopasować – na to jest potrzebny czas. Okolicę wrażliwą schładzamy rano i wieczorem. W przypadku gdy musimy dużo chodzić lub stać i stopa jest bolesna i obrzęknięta, schładzamy częściej.

 

Layout

Color Skin

Header type

Top sidebar

2nd sidebar

Sticky Menu

Direction

Animations