PRP osocze bogatopłytkowe Łódź

prp

PRP osocze bogatopłytkowe Łódź – inaczej: płytkowe czynniki wzrostu (Platelet Rich Plasma). Jest to skoncentrowana objętość płytek krwi rozproszonych w niewielkiej ilości osocza. Zastosowanie PRP polega na wykorzystaniu własnej krwi pacjenta jako środka wpływającego na poprawę funkcji tkanek miękkich, jaki i tkanki kostnej. Proces ten pobudza ich potencjał regeneracyjny. Masa bogatopłytkowa jest coraz częściej stosowanym w ortopedii i medycynie sportowej produktem inżynierii tkankowej. Mechanizm jej działania polega na wydzieleniu przez aktywowane trombocyty czynników wzrostu, które są kluczowym składnikiem procesu regeneracji tkanek.

Wskazane jest, by koncentrat PRP osocze bogatopłytkowe Łódź stosowany był zawsze, gdy celem jest przyspieszenie procesów gojenia, zarówno w trakcie planowych zabiegów operacyjnych. np. rekonstrukcji więzadła krzyżowego, rekonstrukcji stożka rotatorów, osteotomii w leczeniu palucha koślawego jak i urazów sportowych np. uszkodzenia chrząstki oraz przewlekłych dolegliwości, np. łokieć tenisisty. Ortopedia, medycyna sportowa czy medycyna estetyczna to przykłady wielu obszarów zastosowania terapii osoczem w celu stymulacji gojenia uszkodzonych tkanek.

W zależności od jednostki chorobowej, podczas niektórych zabiegów z wykorzystaniem PRP osocze bogatopłytkowe Łódź wskazane jest podanie preparatu pod kontrolą USG. Szczególnie istotne wydaje się to u pacjentów z entezopatią rozścięgna podeszwowego (ostrogą piętową), ponieważ rozścięgno otoczone jest obfitą tkanką tłuszczową. U pacjentów z  łokciem golfisty oraz tenisisty wystarcza badanie palpacyjne, a miejscem podania najczęściej jest punkt największej bolesności.

Stosowaną przez nas metodą uzyskania czynników wzrostów jest przygotowanie PRP osocze bogatopłytkowe Łódź – PRP (Platelet Rich Plasma) z własnej krwi Pacjenta.

prp2

Procedura podania osocza bogatopłytkowego przebiega w następujący sposób: Pacjent kwalifikowany jest do terapii czynnikami wzrostu przez lekarza prowadzącego, który ocenia przewagi tej metody nad innymi, dostępnymi w danym przypadku.  Od pacjenta pobierane jest około 40 ml krwi żylnej, która jest następnie wirowana, a w wyniku czego pozyskuje się frakcję osocza o wysokiej koncentracji płytek krwi, zawierających czynniki wzprp4rostu.

Po uzyskaniu około 2 ml koncentratu jest on podawany pod kontrolą USG w uszkodzone miejsce. Wykorzystanie USG jest tu bardzo istotne ze względu na lokalne działanie czynników – USG umożliwia podanie koncentratu dokładnie w miejsce uszkodzenia.

prp3

Podczas terapii czynnikami wzrostu mamy do czynienia wyłącznie z własną krwią Pacjenta. Ryzyko transmisji chorób wirusowych lub reakcji uczuleniowej w ogóle nie występuje. Wadą metody jest niestety bolesność podania. Przez kilka dni po podaniu u większości Pacjentów utrzymują się także dolegliwości bólowe w miejscu uszkodzenia. Niektóre leki przeciwbólowe mogą zahamować działanie czynników wzrostu. Dlatego istotne jest, aby przyjmować tylko te leki, które zleci lekarz prowadzący terapię. Niezbędnym elementem terapii jest także rehabilitacja. Dzięki właściwie dobranym zabiegom i ćwiczeniom, powrót do pełnej sprawności jest dużo krótszy.

 

Layout

Color Skin

Header type

Top sidebar

2nd sidebar

Sticky Menu

Direction

Animations