Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest zabiegiem polegającym na odtworzeniu stabilności stawu kolanowego poprzez odtworzenie uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego. Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest obecnie standardem w operacyjnym przywracaniu stabilności kolana po zerwaniu więzadła. Najczęściej do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego wykorzystuje się ścięgna mięśnia półścięgnistego i smukłego (tzw. zginacze – STG), lub więzadło rzepki z bloczkami kostnymi z rzepki I guzowatości kości piszczelowej (BTB). Obecnie także, coraz częściej wykorzystywane są materiały sztuczne, które w połączeniu z własnymi tkankami pozwalają na szybszy powrót do aktywności i sprawności. Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego pozwala na szybkie rozpoczęcie rehabilitacji, brak konieczności unieruchomienia
w opatrunku gipsowym, szybkie opuszczenie oddziału szpitalnego oraz wczesne, stopniowe obciążanie operowanej kończyny.
Przygotowanie do operacji artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL):
Zaleca się przygotowanie rehabilitacyjne przed przeprowadzeniem artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Ma ono na celu poprawę siły i masy gorsetu mięśniowego, poprawę zakresu ruchu stawu kolanowego oraz ogólne przygotowanie pacjenta do zwiększonego wysiłku i nowych warunków tuż po operacji.
Rodzaj znieczulenia:
Zabieg artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) kolana przeprowadzany jest w znieczuleniu (przewodowym), w warunkach sali operacyjnej.
Wskazania do artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL):
Głównym wskazaniem do operacji jest objawowa niestabilność stawu kolanowego spowodowana uszkodzniem więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Nieleczona niestabilność stawu kolanowego może skutkować w przyszłości poważnymi następstwami i zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.