Artroskopia stawu kolanowego

Artroskopia stawu kolanowego jest operacją małoinwazyjną i polega na oglądaniu wnętrza stawu (kolana, barku, łokcia) przy pomocy specjalistycznej aparatury – artroskopu. Najczęściej wykonywaną obecnie procedurą jest artroskopia kolana. Artroskopia polega na wprowadzeniu do kolana specjalnej kaniuli – rurki z kamerą, a z dodatkowych niewielkich nacięć wprowadza się odpowiednio skonstruowane narzędzia, które służą do zaopatrywania uszkodzonych struktur w stawie. Po artroskopii pozostają dwie niewielkie rany długości 5-7 milimetrów, przez co blizny pooperacyjne są prawie niewidoczne.

Wskazania do artroskopii kolana:

Najczęstszym powodem wykonywania artroskopii kolana jest leczenie uszkodzonej łąkotki stawu kolanowego. Łąkotka jest chrząstką o kształcie półksiężyca, która jest swojego rodzaju amortyzatorem, buforem pomiędzy kością udową a piszczelową, które tworzą staw kolanowy. W każdym kolanie znajdują się dwie łąkotki: przyśrodkowa i boczna. Łąkotki są na obwodzie stawu przyrośnięte do torebki stawowej, która otacza staw. Przy skręceniu stawu kolana może dojść do uszkodzenia łąkotki. Takie uszkodzenia wymagają leczenia operacyjnego. Obecnie artroskopia stawu kolanowego jest metodą operacyjną z wyboru w tego typu urazach.

Rodzaj znieczulenia:

Artroskopia stawu kolanowego przeprowadzana jest w znieczuleniu (przewodowym, miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym) w warunkach sali operacyjnej.

Technika przeprowadzenia artroskopii kolana:

Artroskopia stawu kolanowego polega na wprowadzeniu do kolana specjalnej kaniuli – rurki z kamerą, a z dodatkowych niewielkich nacięć wprowadza się odpowiednio skonstruowane narzędzia, które służą do zaopatrywania uszkodzonych struktur w stawie. Pod kontrolą artroskopu dokonuje się usunięcia zniszczonego fragmentu łąkotki (meniscektomia), lub w przypadku jej rozległego oderwania można ją przyszyć przy zastosowaniu specjalnych technik szycia.

Okres pobytu w szpitalu po artroskopii stawu kolanowego:

Obecnie artroskopia jest często wykonywana w ramach tak zwanej “chirurgii jednego dnia”, dzięki czemu pacjent pozostaje w szpitalu tylko kilka godzin lub maksymalnie 1 noc.

Unieruchomienie po artroskopii stawu kolanowego:

Po zabiegu nie stosuje się unieruchomienia gipsowego, kolano zabezpiecza się odpowiednim stabilizatorem (ortezą). Czas takiego unieruchomienia zależy od rodzaju wykonanej procedury w trakcie artroskopii (usunięcie fragment łąkotki, szycie łąkotki, mikrozłamania warstwy podchrzęstnej kości, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, itp.).

Postępowanie po artroskopii stawu kolanowego:

Oprócz unieruchomienia w ortezie nieodłącznym i koniecznym elementem leczenia pooperacyjnego jest rehabilitacja. Jej zakres, rodzaj zabiegów i czas trwania uzależniony jest od rodzaju i charakteru przeprowadzonej operacji, zaopatrywanych struktur w stawie oraz rozległości zabiegu.
Opatrunki na ranach zmieniane są co 2 dni w warunkach gabinetu zabiegowego, po około 10 dniach usuwa się szwy skórne. Do tego czasu nie zaleca się intensywnego mycia okolicy operowanej (stawu kolanowego) do czasu zagojenia się ran.

Obciążanie operowanej kończyny:

Uzależnione jest od rodzaju i charakteru przeprowadzonej operacji, zaopatrywanych struktur w stawie oraz rozległości zabiegu.

Stosowane leki po artroskopii stawu kolanowego:

Najczęściej w pierwszych dobach po artroskopii konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych (np. Ketoprofen, Tramadol, Pyralgina).
W przeważającej większości przypadków, po artroskopii kolana, zalecana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa (heparyny drobnocząsteczkowe).
Stosowanie antybiotyków po artroskopii stawu kolanowego uzależnione jest od rodzaju i charakteru przeprowadzonej operacji, zaopatrywanych struktur w stawie, zastosowanych implantów oraz rozległości zabiegu.

 

Layout

Color Skin

Header type

Top sidebar

2nd sidebar

Sticky Menu

Direction

Animations