Artroskopia kolana

Usunięcie fragmentu łąkotki

ARTROSKOPIA STAWU KOLANOWEGO Z OSZCZĘDNĄ MENISCEKTOMIĄ

Usunięcie fragmentu łąkotki (artroskopia) polega na wprowadzeniu do kolana specjalnej kaniuli – rurki z kamerą, a z dodatkowym niewielkich nacięć wprowadza się odpowiednio skonstruowane narzędzia, które służą do zaopatrywania uszkodzonych struktur w stawie – w tym przypadku pod kontrolą artroskopu dokonuje się usunięcia zniszczonego fragmentu łąkotki. Po artroskopii pozostają dwie niewielkie rany długości 5-7 milimetrów, przez co blizny pooperacyjne są prawie niewidoczne.

Wskazania do artroskopii kolana:

Najczęstszym powodem wykonywania artroskopii kolana jest leczenie uszkodzonej łąkotki stawu kolanowego. Łąkotka jest chrząstką o kształcie półksiężyca, która jest swojego rodzaju amortyzatorem, buforem pomiędzy kością udową a piszczelową, które tworzą staw kolanowy. W każdym kolanie znajdują się dwie łąkotki: przyśrodkowa i boczna. Łąkotki są na obwodzie stawu przyrośnięte do torebki stawowej, która otacza staw. Przy skręceniu stawu kolana może dojść do uszkodzenia łąkotki. Takie uszkodzenia wymagają leczenia operacyjnego. Obecnie artroskopia jest metodą operacyjną z wyboru w tego typu urazach.

Rodzaj znieczulenia:

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu (przewodowym, miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym) w warunkach sali operacyjnej.

Technika przeprowadzenia artroskopii kolana:

Artroskopia polega na wprowadzeniu do kolana specjalnej kaniuli – rurki z kamerą, a z dodatkowych niewielkich nacięć wprowadza się odpowiednio skonstruowane narzędzia, które służą do zaopatrywania uszkodzonych struktur w stawie. Pod kontrolą artroskopu dokonuje się usunięcia zniszczonego fragmentu łąkotki (meniscektomia).

Okres pobytu w szpitalu po artroskopii stawu kolanowego:

Obecnie artroskopia (usunięcie fragmentu łąkotki) jest często wykonywana w ramach tak zwanej “chirurgii jednego dnia”, dzięki czemu pacjent pozostaje w szpitalu tylko kilka godzin lub maksymalnie 1 noc.

Unieruchomienie po artroskopii stawu kolanowego:

Po zabiegu nie stosuje się unieruchomienia gipsowego, kolano można zabezpieczyć odpowiednim stabilizatorem (ortezą) na okres 2 tygodni.

Postępowanie po artroskopii stawu kolanowego:

Oprócz unieruchomienia w ortezie nieodłącznym i koniecznym elementem leczenia pooperacyjnego jest rehabilitacja. która trwa około 2-4 tygodni. Opatrunki na ranach zmieniane są co 2 dni w warunkach gabinetu zabiegowego, po około 10 dniach usuwa się szwy skórne. Do tego czasu nie zaleca się intensywnego mycia okolicy operowanej (stawu kolanowego) do czasu zagojenia się ran.

Obciążanie operowanej kończyny:

Zaleca się oszczędzanie i częściowe odciążanie operowanej kończyny przez okres 2-3 tygodni.

Stosowane leki po artroskopii stawu kolanowego:

Najczęściej w pierwszych dobach po artroskopii (usunięcie fragmentu łąkotki) konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych (np. Ketoprofen, Tramadol, Pyralgina).
W przeważającej większości przypadków, po artroskopii kolana, zalecana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa (heparyny drobnocząsteczkowe).
Stosowanie antybiotyków po artroskopii stawu kolanowego nie jest wymagane.

 

Layout

Color Skin

Header type

Top sidebar

2nd sidebar

Sticky Menu

Direction

Animations